واژه باران

ببار ای بارون ببار، با دلم گریه کن خون ببار...

اگر حجاب ندارید...

  • ۰۷:۲۲

دیشب کلیپ دعوای مامور گشت ارشاد با زن بی حجاب رو تو تلویزیون دیدم. همزمان با گزارش، من و مامان هم بحث می کردیم. مامان گفت: چرا از زن بی حجاب طرفداری میشه؟ در حالی که هم بی حجابه. هم فحاشی کرده؟ خب اون مامور هم آدمه سنگ که نیست! 

گفتم: مامان خودت میگی ماموره. وظیفشه که با آدمهای ناهنجار سر و کله بزنه. برای این کار آموزش دیده. باید بتونه خودشو کنترل کنه.

مامان باز حرف خودشو زد: این یه زنه. اونم یه زنه. چرا میگن اگه این "زن" به زور حجاب سر کنه، بهش ظلم شده. اما نمیگن اگه به اون "زن" فحش داده بشه، بهش ظلم شده؟ 

داشتم سعی می کردم جواب بدم. که یهو پرسیدم: اصلا کی این وسط فیلم گرفته؟

 همون لحظه تو گزارش علی مطهری نماینده مجلس داشت دربارهء دام گذاشتن برای مامور نیروی انتظامی حرف میزد. بله، می تونم بگم دام بوده.

جوابی برای حرفهای مادرم نداشتم. یه زن با بی حجابی هم به دین و هم به قانون بی احترامی کرده. بعد به ماموری که بهش تذکر داده توهین کرده. همه جای دنیا توهین به مامور انتظامی یا کارکنان دولتی، حین انجام وظیفه جرم محسوب میشه. بعد یه نفر همراهش با پخش فیلم تو رسانه های خارجی، بطور نامردانه ای آبروی کشور رو برده. در مقابل زنی هست که وظیفش رو به شکل نادرست انجام داده و یه نفر رو کتک زده. 

پلیس بارها گفته نه با بی حجابهای عادی، بلکه با کسانی که بی پوششی آنها نوعی هنجار شکنی به حساب میاد برخورد میکنه.

 من فکر میکنم اون هنجارشکن ها، بدون عقبه جلو نمیان. پخش شدن این فیلم نشون میده که پلیس داره با یه جریان موذی سر و کله میزنه. جریانی که هم حجاب و هم پلیس رو نشونه گرفته. 

یعنی همون کسی که پلیس بهش میگه "هنجار شکن"، دقیقا همون کسیه که با یه تذکر دادن، متذکر نمیشه و رفتارش رو تغییر نمیده. به همین علت که کارش اینه، منتظر تذکر می مونه تا در جواب توهین کنه و فیلم بگیره و ادامه ماجرا... خیلی ها بی حجابند اما هنجار شکن نیستند و از شیوه پلیس ناراضی اند. بعد این افراد هم چنین روشی رو یاد میگیرند: توهین به پلیس، فیلم گرفتن و آبرو بردن.

چرا پلیس برای برخورد با "هنجار شکن" ها یه کمی باهوشتر و با شیوه های اطلاعاتی عمل نمیکنه؟ 

.

تهش این سوال برای من باقی موند، ما واقعا چی میخواهیم؟ ما پلیسی میخواهیم که ازش اطاعت نکنیم؟  قانونی که رعایت نکنیم؟ حکومتی که اعمال حاکمیت نکنه؟

هر قانون دیگری بر هر جامعه ای حاکم بشه، همین کار رو انجام میده: اعمال حاکمیت! همیشه عده ای راضی و عده ای ناراضی وجود داره. همیشه عده ای موافق و عده ای مخالف وجود داره. 

اما این جامعه و کشور ماست، این هم دین ما و قانون ماست. اگر از قانونش خوشمون نمیاد، یا نمی خواهیم از پلیس اطاعت کنیم یا نمی خواهیم به دین عمل کنیم، آیا باید آبروی جامعه خودمون رو پیش دشمن ببریم؟

 گاهی وقتها هم میشه گفت: اگر حجاب ندارید، لااقل نامرد نباشید.


مطلب مرتبط از وبلاگ دکتر یونس +


مطلب مرتبط از وبلاگ صالحه +


مطلب مرتبط از وبلاگ دلژین +


کتاب زن و بازیابی هویت حقیقی(نسخه الکترونیکی)  + 

  • ۱۲۳
صـــا لــحـــه
احسنت... 
واقعا عالی بود...
+ پلیس متاسفانه اصلا تو فاز اطلاعات و ... اینا نیست
ممنون. 
اصلا چرا باید تیمهای فوتبال ، مشاور روانشناس داشته باشن، اما پلیس یه تیم روانشناسی حرفه ای کارآمد نداشته باشه؟
پلڪــــ شیشـہ اے
بازی بازی
همه چیزمون رو به بازی گرفتن
فقط توی پازل دشمن نقش بازی میکنند. از روی غفلت یا هر چیز
:((
اونی که علم بیشتر و ثروت و قدرت بیشتر داره، دیگران رو بازی میده... 
صـــا لــحـــه
نمی دونم چرا... ولی واقعا کار این گشت ارشادی ها سخته... خیلی سخته. 
فکر کنم باید بعد از یکی دو سال به خاطر جانبازی اعصاب و روان بازنشسته شن
کار به این سختی رو نباید با شیوه های ساده انگارانه انجام داد. نباید یه جوری باشه که اینقدر راحت برعلیه خودشون استفاده بشه.
نمیدونم. یه جور پلیس مخفی یا یه نحوه عملیات برنامه ریزی شده که بشه بی سر و صدا هنجار شکنها رو دستگیر کرد و بهشون فرصت این کارها رو نداد.
صـــا لــحـــه
کلا کار از بیخ مشکل داره... 
چمیدونم والا!
 بیخ را باید یافت!
ح. شریفی
پلیس باید آگاه باشه، ما هم نباید از دشمن انتظار داشته باشیم رحم کنه
همونطور که دشمن نقشش رو خوب باری می کنه پلیس هم باید خوب از عهده ی کارش بر بیاد، نباید کاری رو که به صورت قانون میشه انجام داد، با بی قانونی انجامش بدیم، پلیس نباید عصبی بشه چون کارش حساسه و باعث ایجاد تشنج میشه، اون دختره که فحش داد طبق قانون باید دستگیر می شد نه به شیوه ی احساسی
کار پلیس زن اشتباه بود و اشتباه پلیس کاری میکنه که یک جامعه یا نظام اون جامعه زیر سوال بره.
من کار خانم پلیس رو تایید نکردم و نمیکنم.
ببینید باید و نباید کردن کار آسونیه. اینکه کار پلیس حساس هست رو خودشون بهتر از ما میدونن. چون به دلیل همین حساسیت به شدت زیر فشار روانی هستن. اساسا عصبی میشن چون حساسیت کار بیشتر از توان تحملشون هست. و فشار روانی کنترل امور رو از دستشون خارج میکنه.
 پس نمیشه بهش گفت چون کارت حساسه، عصبی نشو!! 
برای همین میگم باید تیم روانشناس و جامعه شناس داشته باشند. تا هم به پلیس خدمات ارائه بده و هم راههایی بهتر از برخورد مستقیم برای برخورد با ناهنجاریها پیدا کنه. 
برای همین میگم باید بصورت اطلاعاتی و مخفی با ناهنجارها برخورد کنه تا مجبور نشه وارد بازی اونا بشه و رودست بخوره. 
تا تو موقعیتی قرار نگیره که چوب دو سر طلا بشه. هم از دوست بخوره هم از دشمن.
الان این بندگان خدا ، با وجود حساسیت همیشگی شغل، یک سری فشارهای اضافه بیخود به علت سیاستگذاری غلط و بی تدبیری داره بهشون وارد میشه. بدتدبیری مسئول بالادستی هست که پلیس زن رو در موقعیت غلط قرار میده...
ح. شریفی
پلیس وقتی میدونه زیر ذره بین دشمن داخلی و خارجی است باید هوشیار باشه، عصبی شدن به فشار افزوده میشه و این اشتباه بزرگیه، مثل اینکه تشنمون باشه و بخوایم از آب دریا رفع تشنگی بکنیم، علاوه بر اینکه به رفع تشنگی کمک نمیکنه، خون بالا میاریم و درجا می میریم.
هردو موافق این هستیم آرامش بر جامعه باید حاکم باشه، ولی نه به هرقیمتی، اول از همه از ورود این نوع لباس ها باید جلوگیری بشه و در راستای جلوگیری از ورود باید از پوشیدن هم جلوگیری کرد.
دکتر یونس
از خوندن نقد منصفانه شما لذت بردم. ممنون که دست به قلم شدید.
شاید چون ما طی هزارن سال زندگی ارباب رعیتی و سایه پادشاهان بر سرمون هنوز به "قانون" و "قانون پذیری" برای حفظ آزادی و استقلال عادت نداریم. زور باید بالای سرمون باشه، مجبور باشیم تا تابع قانون بشیم! مثلا رانندگی رو نگاه کن. قوانین راهنمایی و رانندگی و بستن کمربند ایمنی برای کی نفع داره؟ ما چکار میکنیم؟ ما انقلاب کردیم و یه جا خوندم شاید انقلاب مردم رو به قانون دلیر کرده! اینکه فکر میکنن هرجایی با بلند کردن صدا و جیغ و داد و شکستنِ 4 تا شیشه و آتیش زدنِ سطل آشغال به خواستشون میرسن. دیگه وقتی سال 88 نخبگان سیاسی و نامزدهای انتخاباتِ کشور همچون کاری میکنن و 8 ماه جنگ داخلی راه میندازن که حرفشون از پیش بره، از یه دختر تو پارک چه توقعی داری؟

در باب شورش دراویش در گلستان هفتم من خیلی به حاشیه ها دقت کردم. طرف درویشه با سبیل چخماقی اومده بود جلوی کلانتری با دست میزد روی شونه ی افسر نیروی انتظامی که تا بیس دقیقه دیگه این رفیق ما رو آزاد میکنید! حرفم نباشه!! کجای دنیا این شکلیه؟! مامانم میگفت زمان شاه طرف جرات نمیکرد از کنارِ یه آژان رد بشه چه برسه که بزنه رو شونش و تهدیدش کنه!! 
قانون برای ما تعریف نشده است. ما مدرک داریم، گوشی هوشمند و لوازمِ زندگی جهان اولی هم داریم اما فرهنگ و ادب و انسانیتمون رو فراموش کردیم. اخلاق نداریم. کتاب نمیخونیم. طبیعت و حیوانات و زمین و آسمون از دست ما آسایش ندارن و ایمن نیستن ولی خواهان بهترین زندگی در بهترین آب و هوا همچون سویس هستیم! 
و این ریشه در "خودخواهی" مون داره. من گرممه.. من نمیخوام.. من سختمه.. من نمیخوام حجاب داشته باشم. من نمیخوام پشت چراغ قرمز وایسم. من نمیخوام زحمت بکشم. من نمیخوام تو صف وایسم.. من .. من .. من.. خودخواهی و دروغگویی بزرگترین گناهان هستند نزد خدا.من بهشون میگم "گناهای شاخه دار". چون کلی شاخ و برگ و میوه و محصول پیدا میکنن!
اون کتاب "زن و بازیابی هویت حقیقی" در همون زمستان 1390 به چاپ دوم رسیده و من هم همون رو دارم. الان به چاپ چندم رسیده رو نمیدونم. من از نمایشگاه کتاب خریدم.از غرفه موسسه فرهنگی پژوهشی انقلاب اسلامی/ دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
کتاب در سایت آقا (+)
پی دی اف رایگان کتاب گویا در کانالشون هست (+) و اینجا (+)
خیلی متشکرم بابت کتاب. :)
و من هم دقیقا به همین ارزش به تدریج در اذهان بوجود آمدهء "قیام بر ضد حاکم " فکر میکردم. اینکه تبیین نشده باشه و در نتیجه فرقی قائل نشیم بین قیام برای حق و مخالفت با قانون صرفا برای هوای نفس... امام اگر با شاه مخالف بود، میگفت حکومتش غیرقانونی است. و بود! 
شاخه سیب
سلام
ما که پلیس نمیخوایم!ما سگ قاپوچی میخوایم که با هرکس مشکل داشتیم انگشتمونو طرفش بگیریمو رو به پلیس بگیم: پلیس! برو بگیرش!من دارم بهت مالیات میدم. بدو بدو زود باش.
اما امان از زمانی که این پلیس بیاد بگه بالای چشمتون ابروئه! 
رفتار بچه های لوس رو داریم.
سلام
همینطوره. مسئولیت پذیری اجتماعیمون کمه. و آگاهی هم.
والدین جامعه مون هم ، بچه لوس کن تشریف دارند. 

+بهتر نیست بین بی حجابها و هنجار شکنها تفاوت قائل بشن؟
به جای دستگیر کردن و بردن بی حجاب ها به کلانتری، و تعویض لباس و غیره،  یه سری بروشور و نوشته ها و جزوه های فرهنگی عقیدتی به دستشون بدن؟ اما برخورد شخصی نداشته باشن.

و به جای تذکر و برخورد رودررو با هنجار شکن ها، بی سر و صدا تعقیب و دستگیرشون کنن؟


خونه مادری
جدای از بحث دام و الخ
دلیل روی آوردن به هوچی گری برای بدنام کردن پلیس ضعف های قانونیه که اقتدار پلیس رو از بین برده
اگه پلیس در استفاده از ابزار های لازم اجازه کافی داشت کار به دعوای یدی یا کتک خوردن و فحش شنیدن پلیس نمی رسید
حالا اینها خانم بودن اگه مرد هم بود باز پلیس اینجور مواقع آسیب پذیره(شاهد مثال زیاده)

واقعا از بخش قوانین مرتبط با نیروی انتظامی بی اطلاعم. 
نمیدونم ضعف های قانون و ابزارهایی که ندارند چیه.
اما اگه اینطوره، خیلی بده. مثل سربازی که بفرستنش تو جبهه ای که پشت سرش خالی باشه! یا اینکه به جبهه اشتباهی بفرستن...

+انصافا بی حجابهای معمولی، غیر هنجار شکن، برخورد انتظامی لازم ندارن. برخورد فرهنگی و تبلیغی لازم دارن. حالا شکلش رو هر کس امکاناتش رو داره می تونه بهتر بدونه.
گوشنا صبور
به اعتقاد من برای هر گفتن و نوشتنی باید دلیلی داشته باشیم
و مهم تر اینکه اون مطلب انقدر مفید و ارزشمند و ناشی از یک دغدغه والا بوده باشه که ماندگار باشه...حتی بعد از مرگ ما
این مطلبتون رو خوندم خانم بلوط! ما جهان سومیم و بنظرم اخرش مسائل هست مگر اینکه ایران نباشیم
و بنظرم نوشتنتون بسیار بسیار می تونه قوی تر، ارزشمندتر و پرمحتواتر باشه؛
به عنوان مثال یک فردی رو در نظر بگیرید که از وبلاگ نوشتن فقط دغدغه های روزانش هست؛
مثلا یک کارمند که دوست داره مسائلش رو از کارمند زیراب زن همکارش گرفته تا رئیس بدقلقش رو یک جا خالی کنه و به آرامش بشه...و یا یک دخترخانم هنرمند ..و یا فردی که طلاق گرفته...حتی دل نوشته هم می تونه یک محتوای عالی باشه
امیدوارم در مسیر وب نویسی آهسته و پیوسته بروید
ارادتمند
بله. درست می فرمایید.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
Designed By Erfan Powered by Bayan